06.20

Trečią kartą apdovanotos geriausios Lean praktikos Lietuvos įmonėse

Ilgametę efektyvaus verslo procesų valdymo patirtį Lietuvoje bei Baltijos šalyse turinti bendrovė „Lean.lt“ apdovanojo Lietuvos įmones, pastaraisiais metais pasiekusias įspūdingiausių procesų tobulinimo rezultatų. Apdovanojimai vyko jau trečią kartą ir išaugo ne tik dalyvių, bet ir nominacijų skaičius – nugalėtojai buvo renkami šešiose kategorijose. Šių metų geriausiuosius konferencijos „Baltijos Lean forumas“ metu pasveikino „Honsha“ konsultantas Bob Plummer, 15 metų buvęs vieno iš automobilių gamintojo „NUMMI“ prezidentu. „Metų Kaizen“ pripažinta idėja stebina įmonės drąsa tobulinti net ir turimą įrangą bei kasmet sutaupo dešimtis tūkstančių eurų, o apdovanojimą „Geriausia nauda“ pelniusi įmonė suformavo tokią organizacinę kultūrą, kurioje net 84 proc. Lean naudos sudaro būtent darbuotojų pateiktos ir įgyvendintos Kaizen idėjos.

Jau tradicija tapę „Lean.lt“ apdovanojimai prasidėjo tik nuo vienos – „Metų Kaizen“ – nominacijos, o šiemet buvo išskirtos dar penkios kategorijos: „Metų įsitraukimas“, „Metų disciplina“, „Metų projektas“, „Metų naudos“, bei nauja kategorija, kurios nebuvo praėjusiais metais – „Metų startas“. Pirmą kartą „Lean.lt“ apdovanojimai vyko konferencijos „Baltijos Lean forumas“ metu, tačiau tikimasi, jog ateityje tai taps neatsiejama kasmetinio renginio dalimi. Anot „Lean.lt“ praktiko Vido Petraičio, šiuo konkursu norima paskatinti dalijimąsi gerosiomis praktikomis ir padėkoti įmonėms už drąsą keistis, kūrybišką problemų sprendimą bei didžiulį darbuotojų įtraukimą į veiklos tobulinimą. Šiais pavyzdžiais reikia džiaugtis garsiai.

Už geriausią šių metų idėją B. Plummer apdovanojimą įteikė SBA baldų grupės įmonei UAB „Šilutės baldai“. Pradėjus gaminti naujus gaminius jų turima įranga nebegalėjo susidoroti su užduotimi be papildomo žmogaus darbo. Metų idėjos autoriai pažvelgę į šią problemą kitu kampu rįžosi patobulinti jau turimą įrangą ir tai padėjo atlaisvinti papildomą darbuotoją, kuris gali savo darbo laiką išnaudoti produktyviau, o įmonė kasmet sutaupo kelias dešimtis tūkst. eurų. Įsitraukę darbuotojai, geriausiai matantys problemas kasdienėse užduotyse ir siūlantys patobulinimus yra tikrasis organizacijos tobulėjimo potencialas, tačiau organizacijai tai nelengva užduotis. Už metų įsitraukimą apdovanota UAB „BIOK Laboratorija“, išsikėlusi tikslą į veiklos tobulinimą įtraukti kiekvieną darbuotoją. 2015 m. įmonės darbuotojų įsitraukimas buvo 86 proc., o 2016 m. jau 100 proc. darbuotojų įsitraukė į Kaizen procesą. Per metus buvo įgyvendintos 4,3  kiekvieno darbuotojo idėjos. „BIOK Laboratorija“ turi užtektinai užsispyrimo išlaikyti maksimalų darbuotojų įsitraukimą ir toliau, o pastaraisiais metais pasiektas rezultatas motyvuoja darbuotojus kitąmet pralenkti patiems save dar didesniu įgyvendintų idėjų skaičiumi.

Pasak ekspertų, diegiat Lean sistemą drausmingas užduočių vykdymas padeda siekti ir trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų, todėl ypač svarbu neprarasti motyvacijos bei ryžto. Veiklos tobulinimas yra nuolat vykstantis procesas – neateis laikas, kuomet visi darbuotojai galės susidėti rankas ir nebesistengti. V. Petraitis džiaugiasi, kad dauguma Lietuvos įmonių demonstruoja puikią discipliną ir suvokia, jog reguliarus darbų peržiūrėjimas padeda anksčiau pastebėti problemas arba netgi užkirsti joms kelią. Šioje srityje 2016 m. geriausią rezultatą pasiekė „Vičiūnų“ grupės įmonė UAB „Plungės kooperatinė prekyba“, užsitarnavusi apdovanojimą „Metų disciplina“. Užduočių vykdymas šioje įmonėje siekė 94 proc.

Apdovanojimas „Metų projektas“ atiteko įmonės UAB „Kurana“ komandai, kurią imtis ryžtingų veiksmų pastūmėjo siekis pagerinti pardavimų rezultatus. Išsiaiškinus problemos priežastis ir įgyvendinus veiksmų planą pagrindinis tikslas buvo pasiektas – jų gaminama produkcija pasiekė ženkliai daugiau klientų. Greta to, į rinką buvo įvesti nauji produktai, bei sukurta reklamos kampanija. Nuoseklaus darbo rezultatas vertinamas 190 tūkst. eurų. Komandos pastangos ir  disciplina džiaugiasi ir įmonė UAB „Visagino linija“. 2016 m. įgyvendinant Lean, net 84 proc. vertės atnešė Kaizen ir 16 proc. kitos iniciatyvos: PDCASMED ir SD. Už didžiulį bendrą rezultatą UAB „Visagino linija“ pelnė „Metų naudos“ apdovanojimą. Organizacijoje darbuotojai turėtų būti skatinami siūlyti ir įgyvendinti net ir smulkias idėjas – įmonės „Visagino linija“ patirtis parodo, kad dėmesys tinkamos organizacinės kultūros formavimui ir sisteminis darbas su Kaizen įrankiu gali pranokti lūkesčius.

Šiemet pirmą kartą buvo įvesta „Metų starto“ kategoriją. Čia buvo vertinamos įmonės, kurios sistemingai Lean sistemą diegia dar neseniai, todėl pasiektais rezultatais negali konkuruoti su ne pirmus metus veiklą tobulinančiais kitų apdovanojimų nugalėtojais. Atsižvelgiant į tai, jog Lean sistemos diegimo pradžia įmonei ne visuomet būna paprasta, šioje kategorijoje geriausiai įvertinta UAB „Headex“ tuo pat metu sugebėjo susidoroti ir su dideliu pačios organizacijos augimu ir  išlaikyti orientaciją į proceso tobulinimą. „Lean.lt“ praktiko V. Petraičio nuomone svarbu įtraukti įmones, dar tik pradedančias prisijaukinti Lean sistemą, nes tai didelis pokytis ir organizacijos darbo kultūroje ir darbuotojų požiūryje į savo vaidmenį nuolatinio veiklos tobulinimo procese.

Iš viso ekspertai įvertino kelių dešimčių organizacijų įsitraukimą, pasiektas naudas bei per metus vykdytus Lean projektus, taip pat pateiktas Kaizen idėjas. Pasak didžiausios Lietuvoje Lean sprendimus įgyvendinančios įmonės „Lean.lt“ praktiko V. Petraičio, įmonės veikia skirtingose srityse, todėl siekiant objektyvumo, vertinimas vyksta pagal iš anksto numatytą balų skyrimo sistemą: „Lean.lt“ ekspertų komanda skiria balus už atskirus kiekvienoje kategorijoje įvardintus pasiekimus, balų suma lemia kiekvienos kategorijos nugalėtoją. Šiemet skirtumai tarp nugalėtojų ir antrą, bei trečią vietas užėmusių įmonių buvo labai nežymūs. Tai tik patvirtina, kad Lean sistema, nepriklausomai nuo organizacijos veiklos pobūdžio padeda siekti palaipsniui gerėjančių rezultatų, jei išlaikoma disciplina ir darbuotojai įtraukiami į Kaizen procesą“, – komentuoja Lean praktikas.

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.