06.28

Stambiausios tarptautinės korporacijos Brazilijoje – sėkmingos „Lean“ vadybos pavyzdys

Praėjusių metų vasarą „Lean“ praktikas Vidas Petraitis, kartu su kitais delegacijos nariais iš Lietuvos lankėsi keturių tarptautinių įmonių – „Toyota“, „Delphi“, „Mars“ ir „Eaton“ – filialuose Brazilijoje. Visos aplankytos korporacijos – pasaulinės lyderės savo srityse: „Toyota“ – automobilių gamybos milžinė, turinti virš 330 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje, „Delphi“ – viena stambiausių automobilių dalių gamintojų, „Eaton“ lyderiauja  elektros energijos, hidraulikos bei mechanikos technologijų srityse, „Mars“ – maisto gyvūnams  bei kitų maisto produktų gamintoja.

Amerikiečių kompanijos, tame tarpe ir „Eaton“, vadovaujasi kitokia filosofija nei japoniškosios. Tai natūraliai dėl kultūrinių skirtumų išryškėjantys neatitikimai lyginant požiūrį į ilgalaikius ir trumpalaikius organizacijos tikslus bei darbuotojų lojalumą. Nepaisant to, kompanijoje „Eaton“ sėkmingai prigijo „Lean“ filosofija ir metodologijos. Administracijoje veikia 5S principai – vizualiai valdoma ir tvarkoma dokumentacija. Gamyboje akcentuojami saugumo, produktyvumo, kokybės, atsargų valdymo bei pristatymo laiku rodikliai.

„Delphi“ kompanijoje „Lean“ principai efektyviai taikomi personalo valdymo srityje, kur ypač vertinama disciplina. Remiantis „Lean“ principais gamybos procesuose užtikrinama efektyvi klaidų kontrolė: meistras kas valandą stebi rodiklius, skaičiuoja gaminius, rašo veiksmų planus iškilusioms problemoms spręsti. Aiškios tvarkos rezultatas – 5000 idėjų, kurias iniciavo ir įgyvendino 700 darbuotojų. Darbuotojai motyvuojami aktyviai generuoti idėjas – pagal tam tikrą sistemą jie kaupia taškus, kurie paskui virsta vertingomis dovanomis. Didėjantis darbuotojų įsitraukimas ir darbo efektyvumas – kasdienių pastangų rezultatas: „Procesus reikia gerinti kiekvieną dieną po truputį, tik taip kitą dieną bus galima džiaugtis pasiekus aukštesnį efektyvumo laiptelį“, – sako „Honsha“ partneris Carlos Fukamizu, taip pat lankęs vieną stambiausių tarptautinių korporacijų Brazilijoje.

Aukščiausio lygmens „Toyota“ vadovai Brazilijoje – japonai. Nepaisant kultūrinių ir geografinių skirtumų tarp Brazilijos ir Japonijos, gamyboje pavyko sėkmingai įdiegti „Lean“ vadybos principus. Daug dėmesio skiriama darbuotojų saugai –  pėstiesiems skirtos specialios perėjos, jie vaikšto nuo krautuvų atskirtoje zonoje. Vyrauja aukštas procesų vizualizacijos lygis – nuo patikros lapų konkrečiai darbo vietai iki viso cecho plano su darbuotojų nuotraukomis prie jų darbo vietų. Brazilijos „Toyota“ filiale į darbuotojus žiūrima kaip į ypač svarbų elementą. Net jei darbuotojui nesiseka išmokti naujų funkcijų, siekiama jį išsaugoti kompanijoje, skiriant išsilavinimą (patirtį) atitinkančias užduotis (pareigas). Žmogaus apmokymas ir paruošimas įmonei brangiai kainuoja, todėl į jo praradimą žiūrima kaip į didelį nuostolį. Visi darbuotojai apmokomi atlikti kelias funkcijas, todėl galima vykdyti reguliarią jų rotaciją. Šioje kompanijoje per metus įgyvendinama dešimtys tūkstančių Kaizen`ų – tai efektyvios motyvimo sistemos ir organizacinės kultūros išdava. Visų pirma, darbuotojai mokomi idėjų generavimo ir yra skatinami teikti paprastas idėjasRengiamos specialios motyvacinės kampanijos ir darbuotojai lyginami vienas su kitu, todėl kiekvienas asmeniškai siekia pateikti ir įgyvendinti kuo daugiau idėjų.

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.