07.19

Puiki patirtis ir įkvėpimas Lietuvos įmonėse

Birželio pradžioje Lean.lt pakvietė Latvijos verslininkus vienijančios „Verslo efektyvumo asociacijos“ („Biznesa efektivitātes asociācija“, BEA) narius apsilankyti trijose Lietuvos įmonėse: „Volfas Engelman“, „Danspin“ ir „Schmitz Cargobull Baltic“. Tai buvo puiki galimybė kaimynams pažvelgti į efektyviai veikiančių Lietuvos organizacijų kasdienybę, išgirsti pasakojimus apie efektyvumo didinimo pasiekimus ir tiesiog pabūti kartu su panašiai mąstančiais verslininkais.

Pirmoji įmonė, kuri pristatė savo veiklą – alaus darykla „Volfas Engelman“. Alaus daryklos vadovas Marius Horbačiauskas papasakojo, kad susidomėjimas Lean užgimė, kai buvo visiškai aišku, kad gamyklos plėtros labui skubiai reikia kažką daryti. Ir kaip pasirodė, vadovybei svarbu priimti vieningą sprendimą, kad įmonė nori augti ir vystytis, o ne vegetuoti ir išnykti visiškai.

Pats vadovas užsikrėtė idėja apie pokyčius, apie protingesnį veiklos tvarkymą, tik tuomet jam pavyko įtikinti didelę dalį darbuotojų, kad efektyvumo didinimas įmonei yra gyvybiškai svarbus. Lean5SKaizen ir kitų gerųjų praktikų įgyvendinimas įrodė, kad tai nėra tik knygoje teoriškai aprašytos protingos frazės, o realiai veikiantys metodai. Tapo aišku, kad kiekvienas patobulinimas, kuris vizualiai greitai pasimato, padidina darbuotojų motyvaciją judėti pirmyn ir siekti naujų rezultatų.

Permainų procese svarbu užtikrinti darbuotojų įsitraukimą ir gerą savijautą. Vienas dalykų, skatinusių tiek darbuotojų gerą savijautą, tiek pagerinusių „Volfas Engelman“ įvaizdį – bendri pokyčiai: gamyklos remontas, vienodi automobiliai, vienoda produktų vadybininkių apranga.

Tobulinimų procesas yra nenutrūkstanti istorija,  „Volfas Engelman“ yra šios istorijos pačioje pradžioje!

Kita aplankyta įmonė – „Danspin“, gaminanti siūlus kilimams austi. Šiuo metu įmonė patiria labai spartų užsakymų augimą, nes kelios panašios gamyklos Europoje savo veiklą nutraukė.

BEA grupę pasitiko gamyklos direktorius Rosvaldas Kunickas, kuris maždaug prieš šešerius metus pradėjo veiklas, siekiant gerinti efektyvumą įmonėje. Tuo metu buvo atsiradęs interesas pasiekti didesnio ir geresnio rezultato su esamais ištekliais. Pasitelkus specialistus buvo sutvarkyta darbo aplinka (5S), davusi akivaizdžius rezultatus ir įkvėpusi darbuotojus siekti dar įspūdingesnių rezultatų.

Įkvepiančios patirties „“Danspin” darbuotojai taip pat sėmėsi vizitų kitose pažangiose Lietuvos įmonėse metu, kur ypatingai akcentuojama efektyvumo didinimas. Po šio vizito „Danspin“ pavyko padaryti spartų šuolį efektyvumo didinimo srityje, tai taip pat suteikė daugiau optimizmo darbuotojams. Nenuneigiamas faktas yra tai, kad visi darbuotojai vienu metu neima galvoti, kad Lean ar kiti metodai įmonei ar jiems asmeniškai yra reikalingi. Praktika rodo, kad tik nuosekliai ir kantriai dirbant su naujovių įdiegimu, „Lean“ mąstančių darbuotojų skaičius didėja.

Svarbiausia, ką reikia žinoti – tobulinimai nėra vienkartinis įdiegiamas veiksmas. Tai nenutrūkstamas darbas įmonėje bendrai ir kiekvienam su savimi!

„Schmitz Cargobull Baltic“ buvo trečia kelionės stotelė Lietuvoje. Šioje įmonėje Lean, 5S, Kaizen ir kiti metodai žinomi jau maždaug 12 metų.

Kaip papasakojo įmonės vadovas Raimundas Petrauskas, 2014 m. išrinktas „Metų CEO“, Lean kelionė buvo pradėta tuo metu, kai atrodė, kad įmonė eina tiesiu keliu link nemokumo. Vis dėlto, įmonės vadovai ieškodami išeities iš esamų sunkumų suprato, kad esama ir kitų išeičių – mokytis ir didinti efektyvumą įmonėje. Sudėtingiausiu įmonėje metu organizacijoje buvo priimtas sprendimas ne sumažinti darbuotojų skaičių, o pasiūlyti jiems galimybę mokytis ir ieškoti galimybių gerinti darbo efektyvumą įmonėje.

Raimundas Petrauskas tvirtino, kad įmonės potencialas yra jos darbuotojai! Todėl jie apmokomi, įtraukiami į įvairius projektus ir jiems suteikiama galimybė prisiimti atsakomybę už savo darbo organizavimą.

Lankytojams buvo sudaryta proga pamatyti kaip vyksta darbas gamykloje, kaip įrengtos darbo vietos, kaip sutvarkyti darbo stalai, stovai, įranga ir pan. Dažnai darbuotojai patys pagamina įvairius stovus, padėklus instrumentams, kad jų išdėstymas būtų jiems maksimaliai patogus ir saugus.

Ir praėjus 12 metų dirbant su efektyvumą didinančiais metodais Raimundas Petrauskas pabrėžia, kad įmonė yra Lean kelio pradžioje. Tai nenutrūkstamas procesas! Bet jis rekomenduoja užfiksuoti jau pasiektą lygį, kad kritimo atgal atveju nebūtų viskas prarasta!

Ginta Grandāne, BEA valdybos narė ir Lean.lt atstovė Latvijoje apie išvyką:

„Tai buvo istorinis įvykis, nes BEA kartu su Lean.lt  pavyko suorganizuoti apsikeitimo patirtimi vizitą į 3 Lietuvos įmones. Visai netyčia įmonėse buvo apsilankyta didėjančia seka – pradedant neseniai pradėjusiais kelionę ir baigiant labiausiai patyrusiais – Schmitz Cargobull. Ši gamykla sandėlyje laiko žaliavų tik 2 savaitėms, o gamybos ceche ne ilgesniam nei 30 minučių laikotarpiui! Iš visų įmonių buvo galimybė kažko pasimokyti. Įstrigo vadovo žodžiai, kad klientų pasitikėjimą ir gerą darbuotojų jauseną galima įgyti sutvarkius pastato fasadą, suvienodinus aprangą, autoparką. Savo ruožtu „Danspin“ vadovas Rosvaldas Kunickas džiaugėsi, kad nauda iš  Lean yra įtraukti ir suinteresuoti darbuotojai.

Visose 3 įmonėse mūsų laukė ir su savo įmonėje pasiektais pokyčiais supažindino aukščiausi įmonių vadovai (CEO).  To dėka mes išties patyrėme ką reiškia „įmonės vadovybės įsitraukimas ir parama”.„

Līva Vecvagare, „Bucher Municipal“ apie išvyką:

„Labai dėkojame už puikią galimybę įgyti truputį kitokios patirties kaimyninės šalies įmonėse! Gavome daugybę puikių pavyzdžių, idėjų ir peno apmąstymams, kaip toliau diegti Lean savo įmonėje ir kas būtų akcentuotina.

Mūsų įmonei tinkamiausia ir artimoje ar tolimoje ateityje įdiegtina idėja – mokymų klasė, kokią matėme „Schmitz Cargobull Baltic“ gamykloje, problemų sprendimo lentos ir įvairūs metodai. Galima ateityje pakeisti vizualaus darbo vietų vertinimo sistemą, panašiai kaip tai atliekama „Volfas Engelman“ įmonėje, nes mes dabar turime kitokią, kuri ne visada tinkamai ir objektyviai suveikia. Taip pat gera praktika pasirodė standartizuoti darbo priemonių vežimėliai, kurie buvo „Volfas Engelman“ ir „Danspin“ įmonėse. O ateityje turėsime dar daug padirbėti, kad bet kuris procesas įmonėje būtų aiškus ir lengvai suprantamas. Reikia pripažinti, kad apsilankius Lietuvos įmonėse susidarė įspūdis, jog Lean srityje esame dar tik „vystyklų stadijoje“. Tačiau džiaugiamės matydami, kokį lygį įmanoma pasiekti!“

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.