07.02

Lean taikymas: sutaupo dešimtis tūkstančių eurų, keičia organizacijos kultūrą ir didina pelną

Verslo žinios

2019-06-26

Įmonėms, kurios dar tik svarsto, ar verta pradėti taikyti Lean, visuomet rekomenduojame pasidomėti kitų bendrovių patirtimi. Padedame organizuoti ekskursijas ir interviu su įmonių vadovais, kurie atvirai dalinasi tiek Lean taikymo pasiekimais, tiek iššūkiais. Džiugu, kad kasmet auga Lean taikančių įmonių skaičiui, ir daugėja organizacijų, besidalinančių savo pasiekimais. Skelbiame ryškiausius pastebėjimus apie Lean taikymo rezultatus skirtingose bendrovėse – jų istorijas šiemet kaip niekad gausiai publikavo ir didžiausias Lietuvoje verslo dienraštis „Verslo žinios“.

 

  • Sutaupo dešimtis tūkstančių eurų ir augina apyvartą. Automobilių detalių gamintojos Marijampolėje veikiančios „Cie LT Forge“ generalinis direktorius Darius Masionis teigia, kad į Lean diegimą investavusi 20 tūkstančių eurų jau pirmaisiais metais įmonė sutaupė 130.000 Eur. Įmonės vadovas pastebi, kad Lean taikymas išmokė tiksliau atpažinti, kurie procesai turi būti organizuojami efektyviau, o sprendimai neretai būna labai paprasti. Pavyzdžiui, didžiausią 74.000 Eur sutaupymą atnešė sprendimas per pietų pertrauką nestabdyti linijos, o darbuotojus pietų pertraukėlei išleisti pamainomis. Daugiau apie „Cie LT Forge“ patirtį – VŽ straipsnyje.

 

  • Greičiau pastebi trūkumus ir įtraukia darbuotojus. Apdailos, statybų ir sodo prekių prekybos tinklo “Ermitažas” vadovas Gediminas Mickėnas dalinasi, kad Lean taikymas padėjo įmonei suprasti, pagal kokius kriterijus geriausia pasirinkti logistikos partnerį. Būtent nuo jo priklauso, kad paklausiausių prekių lentynose pirkėjai visada surastų jiems reikalingų prekių, net jei perka spontaniškai. Dirbti pagal Lean pradėta penktadalyje įmonės, tačiau jau po metų tradiciniai darbuotojų susirinkimai pradėjo vykti visuose padaliniuose. „Ermitaže“ šiuo metu taikomi jau penki Lean metodai: susirinkimų sistema, darbuotojų pasiūlymų sistema, PDCA, 5S, standartizuotas darbas ir kaizen. Kaip pastebi G. Mickėnas, kartu su Lean įgyvendinimu pradėjo keistis ir įmonės kultūra: iškylančios problemos aptariamos atvirai, o vizualizuoti rodikliai iš karto parodo, kodėl sekasi ar nesiseka. Plačiau apie tai – VŽ publikacijoje.  

 

  • Geriau išnaudoja esamus pajėgumus, nedidindama darbuotojų skaičiaus. Marijampolėje veikiančios įmonės „Juodeliai“, gaminančios medinių padėklų ruošinius, vadovas Ignas Stasiukonis teigia, kad pernai bendrovės pajamos augo iki 46 mln. eurų, palyginus su 36,5 mln. eurų užpernai. Pardavimų pajamos augo 26 proc., o pelnas didėjo net keturis kartus! Tokių rodiklių įmonei padėjo pasiekti ir Lean taikymas, kurio dėka pavyko geriau išnaudoti vidinius resursus ir didinti darbo našumą, praktiškai neauginant darbuotojų skaičiaus. Įmonės sėkmę stiprina ir augantis eksportas už Europos ribų – į Izraelį, Saudo Arabiją, Kiniją ir Korėją. Bendrovė darbą organizuoja konvejeriniu būdu, todėl daug dėmesio skiriama gebėjimui greitai keisti gaminius ir operatyviai prisiderinti prie kiekvieno individualaus užsakymo. Skirtingus „Lean“ metodus įmonė taiko atsižvelgdama į tai, kas labiausiai atitinka dabartinę situaciją. Šiuo metu „Juodeliai“ Marijampolėje stato pasaulinio lygio pakavimo elementų gamyklą, kurios pajėgumas bus dukart didesnis nei dabar veikiančios įmonės. Tai pareikalaus 40 mln. Eur investicijų. Išsamiau apie „Juodelius“ galima sužinoti VŽ straipsnyje.

 

  • Efektyviau organizuoja gamybą ir prekybą. Šakiuose veikianti prekybos bendrovė „Gulbelė“ šiuo metu valdo 61 nedidelių parduotuvių tinklą, tačiau planuoja ne tik atidaryti naujas parduotuves, bet ir imtis kitos veiklos – statyti viešbutį, kurti įmonių grupę. 500 darbuotojų jungianti įmonė nuolat investuoja į parduotuvių atnaujinimą, kasų techninę įrangą. Viena po kitos atidaromos ir naujos parduotuvės: pernai tokia atsirado Jurbarke, šiemet – Kalvarijose. Kad galėtų gamybą ir prekybą organizuoti efektyviau, „Gulbelė“ nusprendė pasitelkti Lean. 2018 metais „Gulbelės“ pajamos augo 8 proc., o vidutinis darbo užmokestis – 6 proc. Plačiau apie įmonės pasiekimus ir planus „Gulbelės“ vadovas Arūnas Tarnauskas pasakojo „Verslo žinioms“.
  • Ilgus metus taikydama Lean, tapo viena pažangiausių bendrovių Europoje. Jau daug metų savo patirtimi Lean taikyme dalinasi „Girteka Logistics“ – viena didžiausių transporto įmonių grupių Europoje. Ši bendrovė ne kartą buvo pripažinta kaip viena geriausiai prie technologinės pažangos prisitaikiusių įmonių Europoje. Praėjusiais metais ji tapo vienintele Lietuvos verslo atstove, patekusia į „Financial Times“ paskelbtą pažangiausių Europos įmonių TOP 100. „Girteka Logistics“ Lietuvoje yra tarp įmonių, taikančių Lean jau beveik 10 metų. Į šią bendrovę pasisemti Lean įgyvendinimo patirties atvyksta verslininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių. Kaip teigia įmonės vykdomasis direktorius Paulius Dambrauskas, neseniai įmonėje atsirado nauja pareigybė – veiklos efektyvumo vadovai. „Girteka Logistics“ ne tik įdarbina profesionalus iš pardavimų, transporto vadybos ir kitų verslo sričių, bet ir kuria naujas veiklos sritis. P. Dambrauskas pabrėžia: „Mums labai svarbu išsigryninti įmonės veiklos procesus ir juos tobulinti, siekiant mažesniais ištekliais sukurti didesnę vertę savo klientams.“ Išsamią ir gausiais skaičiais iliustruotą publikaciją rasite čia.
  • Suvaldė spartų augimą ir grįžo prie pelningos veiklos. Šių metų „Baltijos Lean forume“ didžiulio dėmesio sulaukė Vilniaus rajone įsikūrusios įmonės „KG Contruction“, gaminančios aliuminio ir stiklo konstrukcijas bei fasadus, patirtis. Prieš tris metus beveik 550 darbuotojų jungianti įmonė susidūrė su staigaus augimo iššūkiais – daugėjo užsakymų ir projektų, buvo priimami vis nauji darbuotojai. Vien 2016-2017 metais darbuotojų skaičius padidėjo nuo 300 iki 507, o įmonės padaliniai buvo išsibarstę net per kelias šalis. Kaip pasakoja bendrovės vadovas Linas Karžinauskas, užklupę sunkumai privertė imtis rimtos analizės, kodėl turint sočiai užsakymų, nepavyksta užsidirbti pelno. Verslo ir gamybos procesai buvo peržiūrėti iš esmės, tam „KG Constructions“ pasitelkė Lean. Pernai įmonė jau uždirbo 1 milijoną eurų pelno, nors prieš tai du metus veikė nuostolingai. Kaip pažymi „KG Contructions“ vadovas, itin daug dėmesio skiriama rodiklių matavimui ir analizei – kasdien įvertinami net 200 skirtingų rodiklių. Plačiau apie tai VŽ publikacijoje spasakoja L. Karžinauskas.
  • Augant paklausai, įsigijo kitą bendrovę ir pelno apdovanojimus už efektyvų Lean įgyvendinimą. Viena efektyviausiai Lean taikančių įmonių pripažinta „Kurana“, gaminanti bioetanolio, biodujų, elektros ir šilumos energiją. Pasvalio rajone veikianti „Kurana“ „Baltijos Lean forume“ netgi pelnė specialų apdovanojimą už Lean metodų įgyvendinimą ir pasiektus rezultatus. Atsižvelgdama į augančią paklausą, „Kurana“ pernai įsigijo kitą bendrovę – „Biofuture“, o šiemet jau planuoja šeštadaliu spartesnį augimą. Efektyviai veikiančiai įmonei pavyko greitai padengti 2017 metais patirtą nuostolį, susijusį su kitos įmonės įsigijimu, ir 2018 metais „Kurana“ uždirbo beveik 1 mln. eurų pelno. Apie tai, kaip įmonė optimizuoja procesus ir mažina sąnaudas, VŽ straipsnyje pasakoja generalinis direktorius Jurgis Polujanskas.
  • Įtraukė į efektyvumo didinimą visus darbuotojus ir skaitmenizavo rodiklių stebėjimą. Ir dar vienas dėmesio vertas pavyzdys – Panevėžyje įsikūrusios „IOCO Packaging“, gaminančios lanksčias pakuotes iš polimerinių plėvelių, atvejis. Ši įmonė Lean įgyvendina jau keletą metų, o šiemet Lean rodiklių stebėjimą skaitmenizavo. Dabar įmonės vadovai realiu laiku gali matyti bet kurio darbuotojo rodiklius. Jų stebėjimas ir aptarimas padeda skatinti kolektyvą dirbti efektyviau ir siekti aukštesnio atlygio. 70 proc. produkcijos „Ioco Packaging“ parduoda Lietuvoje, o prieš dvejus metus pradėjo dirbti su partneriais Vokietijoje ir Skandinavijoje. Įmonės pajamos kasmet auga ir artėja prie 10 mln. eurų ribos, tačiau generalinis direktorius Gvidas Drobužas labiau akcentuoja kitus laimėjimus. Pasak jo, Lean taikymas padėjo geriau išnaudoti ilgametę patirtį turinčių kolegų žinias. Plačiau apie tai – VŽ straipsnyje.
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.