Dirbtinis intelektas (DI) išmoksta vis daugiau funkcijų, o ateityje žada tapti pačiu universaliausiu darbuotoju. Robotai taip pat vis stipriau įsitvirtina kasdieniame biurų gyvenime. Tiesa, jie – ne tokie, kokius matome kino filmuose ar esame pratę įsivaizduoti.
Lietuvoje dar daug įmonių vadovų ir darbuotojų neturi pakankamai žinių apie robotizaciją – ją dažniau sieja su mechaninių prietaisų kūrimu, palengvinančiu gamybos darbus.
„Įmonėms susidomėjus robotizacija, dažnu atveju pirmiausia tenka griauti mitus ir nuraminti darbuotojus, kad robotai neatims iš jų darbo, o palengvins jį ir atlaisvins laiko kūrybiškesnėms ir sunkesnėms užduotims atlikti“, – patirtimi dalijasi efektyvios vadybos praktikų bendrovės „Nortus“ vadovas Vidas Petraitis.
Visame pasaulyje, taip pat ir dalyje Lietuvos įmonių, robotizavimo populiarėjimą tiksliau atspindi specialiai kuriami programinės įrangos plėtiniai, kuriais automatizuojami pasikartojantys procesai. Tokius pagalbininkus įmonėse dažnai vadina virtualiais kolegomis, kuriems patikima atlikti vis daugiau užduočių.
Giedrė Petrauskienė, „Girtekos“ automatizacijos vadovė, pritaria, kad prieš keletą metų pasiūlymus robotizuoti vieną ar kitą procesą darbuotojai sutikdavo santūriai ir atsargiai, galbūt neturėdami pakankamai žinių ir netgi baimindamiesi netekti darbo vietos.
„Kai kolegų pradėjome klausti, kokį reguliariai pasikartojantį ir nuobodų darbą, suryjantį daug laiko, norėtumėte atiduoti kitiems, įvyko esminis pokytis. Išsamiau pasikalbėję su įvairių padalinių darbuotojais atradome daugybę sričių, kuriose žmonės mielai robotams perduoda vis daugiau darbų“, – pasakoja G. Petrauskienė.
Dabar virtualių kolegų pagalba naudojamasi vis aktyviau. Per 3 metus „Girtekoje“ robotizuota daugiau kaip 150 procesų. Tai tapo įprastu darbu, tam įmonėje įkurtas atskiras skyrius.
Robotavizavimo naudą junta įvairių sričių specialistai – klientų aptarnavimo, kainodaros, finansininkai, žmogiškųjų išteklių, informacinių technologijų skyrių darbuotojai, transporto vadybininkai, taip pat vairuotojai.
„Įsivaizduokite, kiek dešimčių įvairių kvitų po reisų užsienyje tenka sutvarkyti vairuotojams, o vėliau – patikrinti apskaitininkams, aptikti ir ištaisyti klaidas. Mūsų įmonėje dirba daugiau kaip 20.000 vairuotojų ir robotas tikrina, ar vairuotojų suvesta papildomų išlaidų informacija sutampa su pateiktų čekių informacija, ir suteikia žinių buhalterijos darbuotojams, jei yra neatitikimų“, – aiškina „Girtekos“ atstovė.