04.07

„Karo kambarys“: kaip valdyti įmonę krizėje, kai lėšų vis mažėja

„Karo kambarys“ (angl., War Room) – tai darbo krizinėmis sąlygomis principų visuma, labiausiai sufokusuota į įmonių  piniginių srautų ir išlaidų suvaldymą. Patekus į sąlygas, prilyginamas karui,  kiekviena bendrovė turėtų per keletą dienų pasitvirtinti valdymo strategiją karo sąlygomis, sukurti sprendimų priėmimo štabą ir parengti veiksmų planus keliems įvykių scenarijams, net blogiausiems.

„Koronaviruso pandemija daugumai organizacijų reiškia darbą karo sąlygomis, o mūšiuose laimi tik geriausiai pasiruošę, aiškiai žinantys ir numanantys kaip veikti, – pasakoja Vidas Petraitis, bendrovės „Lean LT“ vadovas. – „Karo kambario“ principus kartu su pasauliniais partneriais planavome pristatyti jau netrukus, tačiau net neįsivaizdavome, kad jų prireiks taip greitai ir iš karto visiems.“

Ekspertas pataria „Karo kambario“ principus pradėti taikyti kuo operatyviau: „Per dvi pirmąsias kalendorines diena išanalizuojami finansiniai duomenys ir sumodeliuojami scenarijai, kaip įmonė veiktų, jei įplaukų sumažėtų perpus arba iki nulio. Tada pasitvirtinama veiklos strategija ir veiksmų planas kiekvienam scenarijui, nustatomi stebėtini rodikliai, labiausiai fokusuojantis į skolas, atsargas, mokėjimus ir išlaidas. Sukuriamas sprendimų priėmimo štabas, o parengti veiksmų scenarijai iškomunikuojami visai organizacijai, kad kiekvienas komandos narys nuo specialisto iki vadovo ir akcininko žinotų, ką reikia daryti.“

Suplanuojama, kaip elgtis jei pajamos kristų 50  proc. arba taptų nulinėmis

Padedant įsteigti įmonėje „Karo kambarį“, pirmiausia išanalizuojamas pastarųjų trijų mėnesių balansas, koks jis buvo iki pandemijos paskelbimo. Daugiausia dėmesio skiriama pirkėjų mokėjimo delsimams, įmonės bendrai struktūrai, atsargoms. Sukonstruojami veiksmų modeliai visiems galimiems scenarijams, pvz. jei pajamos kristų 50 proc. arba taptų nulinėmis. Po to visa organizacija informuojama, kaip įmonė elgsis kritiniu laikotarpiu, kas konkrečiai už kurią sritį atsakingas – skolas, atsargas, mokėjimus, išlaidas ir panašiai. Aiškiai susitariama, kokiu greičiu bus keičiamasi informacija ir grįžtamuoju ryšiu. „Kitaip tariant, karo sąlygomis iš esmės keičiasi įmonės veiklos modelis ir stebimi rodikliai. Labai svarbu užtikrinti, kad informacija būtų keičiamasi operatyviai, dar greičiau įgyvendinami sprendimai ir susitarimai, taikoma nulinė tolerancija disciplinos nesilaikymui“, – aiškina V. Petraitis.

Efektyvios vadybos eksperto teigimu, šiuo metu dauguma įmonių veikia didelio neapibrėžtumo sąlygomis. Niekas nežino, kiek ekstremali situacija tęsis ir kaip paveiks verslą. Todėl savo komandose būtina visapusiškai aptarti bet kurį įvykių posūkį ir nepamiršti nė vienos įmonei veiklai svarbios srities: personalo valdymo, esant didelei darbuotojų susirgimo rizikai, tikėtinų apribojimų karantino metu, išlaidų valdymo, tiekimo grandinės sutrikimų, klientų atsiskaitymų, neatitikimų bankų nustatytiems kovenantams ar draudimo bendrovių veiksmų. „Dirbame su daug įmonių iš pačių įvairiausių sektorių – gamybos, logistikos, mažmeninės prekybos, paslaugų, todėl jau turime patirtį, kuriose organizacijos veiklos srityse gali kilti ar kyla problemų. Į „Karo kambario“ formavimą iš savo pusės įtraukiame žmones, turinčius aukščiausio lygio vadybinės patirties, finansininkus, saugumo ir personalo specialistus. Jie dirbo ne vienoje įmonėje ir yra sukaupę praktinių žinių, kaip vyksta efektyvus vadovavimas krizinėms situacijoms “, – sako V. Petraitis.

„Lean LT“ vadovas teigia, kad įveikti krizinį laikotarpį įmonėms padės keli principai: strategijos nustatymas, tikslus susitarimų vykdymas, nulinė tolerancija disciplinos pažeidimams ir operatyvi komunikacija: „Karo sąlygomis būtina veikti greitai ir aiškiai, itin disciplinuotai laikytis susitarimų, operatyviai raportuoti, greitai orientuotis. Išties, tai labiau į įmonės išgyvenimą orientuoti veiksmai, todėl keičiasi ir sprendimų priėmimo būdas, ir veiklos vertinimo rodikliai.“

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.