06.23

„Karo kambario“ laimėjimai gamybos įmonėse

„Jakobsen Home“ išmoko dirbti 30 proc. efektyviau

Koronaviruso pandemija ir skirtingose šalyse įsigaliojęs karantinas daugelį verslo įmonių privertė pristabdyti veiklą. Alytuje jau 20 metų sėkmingai veikiančiam ir 300 darbo vietų sukūrusiam baldų fabrikui „Jakobsen Home“ taip pat teko operatyviai kurti krizės valdymo planą. Pravertė prieš keletą mėnesių pradėtos taikyti Lean praktikos, o ištikus pandemijai, buvo nutarta pasinaudoti kariškių naudojamais valdymo principais ir įsteigti įmonėje „Karo kambarį“. . Sprendimas pasiteisino: teigiamų pokyčių pavyko pasiekti per pirmąsias tris savaites, o šiuo metu fabrikas jau grįžo prie anksčiau suplanuotų gamybos apimčių. Didžiausiu pasiekimu įmonės vadovai laiko tai, kad pakeitę tradicinius veiklos procesus gavo naudingų įžvalgų: artimiausiu metu tikisi nedidindami darbuotojų skaičiaus net trečdaliu pakelti gamybos našumą.

Įmonės direktorius Esben Lund Jakobsen‘as pasakoja, kad kovo viduryje staiga užklupęs karantinas paskatino operatyviai pergalvoti veiklos strategiją ir pasinaudoti paslauga „Karo kambarys“ – tai įmonės valdymo krizinėmis sąlygomis principų visuma, labiausiai sutelkta į piniginių srautų ir išlaidų valdymą. E.L. Jakobseno teigimu, pirmiausia įmonė peržiūrėjo sandėlio valdymą ir pradėjo griežčiau kontroliuoti atsargų kiekius, įprastai reikalaujančius didelių lėšų užšaldymo keliems mėnesiams. Bendras sandėlio atsargų lygis sumažėjo 23 proc.

Taip pat atidžiai buvo išanalizuotos „nejudinamos atsargos“, kurias dabar įmonė sėkmingai panaudoja vykdydama naujus užsakymus. Šiuo metu jau panaudotas septintadalis šių atsargų, jos pirmiausia bus panaudotos atliekant kitus užsakymus – tai leis išlaisvinti dar daugiau „užšaldytų“ lėšų.

E.L. Jakobsenas pasakojimu, aktyvus darbas su skolininkais lėmė net 80 proc. kritinių skolų sumos sumažėjimą – t. y. tų įsiskolinimų,  kuriuos užsakovai vėlavo apmokėti ilgiau kaip 90 dienų.

Prasidėjus karantinui, buvo pradėti taikyti „Karo kambario“ principai, fabrikui pavyko pasiekti 20 proc. didesnių pajėgumų, o visiškai įgyvendinus standartizuoto darbo ir gamybos planavimo projektus planuojama pasiekti 30 proc. didesnio našumo, nedidinant esamo darbuotojų skaičiaus.

E.L. Jakobsenas pasakoja: „Ištikus krizei, pasiteisino greitas veiklos pertvarkymas ir aktyvi komunikacija. Iki pandemijos laikėmės anksčiau susiklosčiusių procesų ir kurį laiką net nesusimąstėme, ar kiekviename etape visus veiksmus atliekame maksimaliai efektyviai. Praėjusį rudenį pamažu mokėmės taikyti pirmuosius Lean ir TWI principus – standartizavome darbus, diegėme naujokų instruktavimo principus. Tačiau pandemijos sukrėtimas paskatino iš esmės peržiūrėti visos įmonės veiklą. Dabar itin daug dėmesio skiriame komunikacijai. Naudodamiesi Asaichi principais, du kartus per dieną organizuojame gamybos darbuotojų susirinkimus, į juos įtraukėme ir kokybės padalinio darbuotojus. Pradžioje būta nesupratimo ir abejonių, kodėl staiga prireikė taip dažnai rengti pasitarimus. Tačiau jau po 3 savaičių dauguma darbuotojų įsitikino, kad būtent toks susitikimų ritmas leidžia operatyviai aptikti problemas ir tuoj pat pradėti jas spręsti. Dabar išmokome dalį tokių susitikimų organizuoti ir nuotoliniu būdu, todėl informacija apie padėtį fabrike suvaikšto labai operatyviai.“

Kaip komentuoja „Lean LT“ vadovas Vidas Petraitis, nors daugelis įmonių karantiną vertina kaip didžiulį iššūkį verslo tęstinumui, o kartais ir išgyvenimui, jis paskatino daugumą įmonių peržiūrėti procesus ir atsisakyti etapų, kurie neatneša pridėtinės vertės.  „Esu tikras, kad niekada verslas nebegrįš prie ankstesnio darbo organizavimo, nes karantino metu įvykę atradimai leis įmonėms gerokai efektyviau organizuoti procesus. Nors pradžioje, natūralu, dauguma įmonių mėgino prisitaikyti prie pasikeitusių darbo sąlygų ir peržiūrėjo tik būtiniausius procesus, kitaip tariant, laikėsi gynybos ir prisiderinimo strategijos, dabar pats geriausias momentas pereiti į puolimą ir pasiekti aukštesnio konkurencingumo lygio.“

„VLI Timber“ išlaiko tikslą pasiekti 100 mln. Eur apyvartą ir augina darbuotojų skaičių

„Karo kambario“ principai pasiteisino ir dviejų brolių – Dariaus ir Žygimanto Lackų – valdomoje įmonėje „VLI Timber“. Džiovintas malkas gaminanti įmonė į Vakarų Europą eksportuoja iki 98 proc. produkcijos. Net ištikus koronaviruso pandemijai įmonės vadovai nepakeitė prieš metus iškelto ambicingo plano – per dešimt metų  pasiekti 100 mln. Eur. apyvartos.

„VLI Timber“ direktorius Darius Lackus pasakoja, kad likus keliems mėnesiais iki pandemijos įmonė už 800 tūkstančių eurų įsigijo naują katilinę. „Planuodami po 40 proc. gamybos augimą kasmet, įsigijome naują įrangą ir ketinome kreiptis paskolos į banką arba pritraukti naujų investuotojų. Turėjome po keletą variantų kiekvienam scenarijui, tačiau su koronavirusu pasikeitė viskas: bankai skolinti nebenorėjo, investuotojai atsitraukė, – sako D. Lackus. – Labai greitai supratome, kad dabartinėje situacijoje turėsime patys pasirūpinti apyvartinėmis lėšomis, todėl pasinaudojome „Karo kambario“ principais.“

Įmonės vadovai iškėlė tikslą – iš vidinių resursų sugeneruoti reikiamas apyvartinių lėšų apimtis. Pirmiausia, kartu su patyrusiu „Lean LT“ finansų ekspertu buvo išanalizuoti visi piniginiai srautai, išlaidos ir įsiskolinimai. Atidžiau įvertinus sandėlyje laikomas atsargas, įmonė kasdien vien iš pagamintos produkcijos atsargas sumažino nuo 70 tūkst. eurų iki 50 tūkst. eurų, o bendrą sandėliuojamų žaliavų apimtį – nuo 260 tūkst. eurų iki 200 tūkst. eurų. „Dabar gaminame ne „į sandėlį“, o taip, kad pagaminta produkcija kuo greičiau būtų išvežta užsakovams“, – sako D. Lackus.

Įmonėje daug dėmesio skiriama darbuotojų saugumui, o įvykus koronaviruso protrūkiui saugos taisykles teko dar labiau sugriežtinti. „Atskyrėme pamainų ir cechų darbuotojus, reguliariai dezinfekavome patalpas, pertraukėlių grafiką sutvarkėme taip, kad darbuotojai iš skirtingų pamainų ir cechų nesusitiktų. Turėjome užtikrinti, kad užsikrėtimo virusu  tikimybė būtų kuo mažesnė“, – dalinasi „VLI Timber“ direktorius.

Įmonės vadovas pasakoja, kad prie nuotolinio darbo pereiti nebuvo sunku, nes ir anksčiau naudojosi įvairiais nuotolinio bendradarbiavimo sprendimais. O įsigaliojus karantinui teko visas įmonės informacines sistemas, rodiklių stebėjimą iškelti į „debesį“ – naujai įgytų įgūdžių neketina atsisakyti ir karantinui pasibaigus. D. Lackus šypsosi, kad dabar įmonėje dar labiau vertinami dideli televizoriai, kurie praverčia ir telekonferencijų metu, ir stebint daugybę veiklos rodiklių.

„Šiuo metu esame ypač susitelkę į pardavimų rodiklių stebėjimą, planuojame tolesnę plėtrą. Pernai iškelto tikslo nekeičiame – 100 milijonų eurų apyvartos planuojame pasiekti per 3 metus, – sako D. Lackus. – Ši situacija suteikė galimybių pritraukti daug naujų ir stiprių specialistų. Pasinaudojome šia galimybe ir per karantiną mūsų kolektyvas paaugo šeštadaliu.“

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.