10.19

Japonija pasidalino Lean patirtimi: efektyviau veikti padeda ne tik robotai, bet ir darbo vietoje išklotos medinės grindys

Spalio 14–21 d. „Lean.lt“ atstovas apsilankė bendrovės partnerių „Honsha“ organizuojamoje programoje, skirtoje aukščiausio lygio vadovams. Iš JAV, Brazilijos, Portugalijos bei Lietuvos atvykę renginio dalyviai praturtino savo žinias apie atsargų valdymo aspektus, vizualų procesų valdymą bei darbuotojų mokymų centrus. Programos metu buvo aplankytos septynios įmonės, kurių atstovai pasidalino įvairiomis ir netikėtomis efektyvumą skatinančiomis iniciatyvomis: nuo medinių gamyklos padalinio grindų iki itin sumaniai veikiančių robotų.

„Toyota Motomachi Plant“: darbuotojai dirba kartu su robotais

Siekiant didesnio efektyvumo, nemaža dalis „Toyota Motomachi Plant“ gamyklos procesų yra pilnai automatizuoti: automobilių kėbulo suvirinimo ir dažymo darbus atliekantys specialūs robotai tai daro itin greitai ir kokybiškai. Jie, kaip ir įprasti gamyklos darbuotojai, surinkimo procese patys sugeba pritaikyti savo veiksmus skirtingiems ta pačia linija keliaujantiems automobilių modeliams. Robotai į pagalbą skuba ir darbuotojams. Jie į darbo vietas pristato produkto surinkimui reikalingas detales, sutaupydami laiką, kurį darbuotojas skirtų įvairių komponentų paieškai ar papildymui.

Ypatingai svarbiu veiksniu gamykloje laikoma darbų sauga. Virš pagrindinio įėjimo į gamyklą kabo trys vėliavos: Japonijos, įmonės ir dar viena, su žaliu kryželiu baltame fone. Pastaroji skirta akcentuoti darbuotojų saugumą. Jis įprasminamas įvairiomis iniciatyvomis: ryškiai dažomi laiptai, žymimos krypties rodyklės, darbuotojams ir svečiams pateikiami įvairūs priminimai, įspėjimai bei kt.

„Nissan Motors“ surinkimo padalinyje medinės grindys tausoja darbuotojų sveikatą

Beveik 170 hektarų plote yra įsikūrusi „Nissan Motors“ automobilių gamykla, testavimo poligonas ir net kelios prieplaukos, iš kurių pagaminta produkcija plukdoma ne tik į kitus Japonijos miestus, bet ir į JAV bei Europą. „Nissan Motors“ gamykloje šiuo metu dirba net 2700 darbuotojų, jų saugiai ir komfortiškai darbo aplinkai skiriamas ypatingas dėmesys. Vienas labiausiai netikėtų sprendimų – detalių surinkimo padalinio darbo vietose įrengtos medinės patalpų grindys. Ekspertų teigimu, tokios grindys yra minkštesnės ir mažiau vargina stovimoje padėtyje dirbančius darbuotojus – jie ilgiau nepavargsta, rečiau skundžiasi stuburo skausmais ir darbas tampa daug efektyvesnis.

Naujų darbuotojų apmokymams teritorijoje įrengta speciali erdvė, kuri kone identiškai simuliuoja gamybos procesą bei įrenginių veiklą ir taip padeda žmonėms greičiau, kokybiškiau įsilieti į darbo procesus. Naujas darbuotojas realių darbų imasi tik tinkamai įvykdžius visas mokymų erdvėje pateikiamas užduotis. Šioje gamykloje net mažiausi sprendimai yra apgalvoti ir teikia naudą, o sėkmingo fabriko darbo rezultatai kalba patys už save: per metus čia pagaminama apie 240 000 automobilių.

Lean sistema taikoma ir gamyklos erdvės taupymui, ir vartotojų įpročių keitimui

Japonijoje buvo dar kartą įrodyta, kad Lean metodai puikiai tinka ir nedidelėms įmonėms. Dalyvių lankyta automobilių detalių tiekėja „Ahita Kogyo“ turi labai ribotą gamybos erdvę, kurią tinkamai panaudoti išmokė Lean principai. Žaliavos užsakomos tik tada, kada jų reikia ir tik tiek, kiek tuo metu bus naudojama. Tokiu būdu sutaupomi žaliavų sandėliavimo ir administravimo kaštai, o daugiau išteklių galima skirti produkcijos kokybės kėlimui, kuri yra tikrinama kiekviename gamybos proceso žingsnyje.

Lean sistemai kiek kitokį tikslą kelia Japonijos restoranų tinklas „Ganko Foods“: įmonė siekia skatinti šalies jaunimą grįžti prie tradicinės japonų virtuvės patiekalų. Japonijoje jaunimas dažniau renkasi greitai paruošiamą vakarietiškos virtuvės maistą – įvairūs sumuštiniai, kepsniai, skrudintos bulvytės ir pan. Manoma, kad mėgautis japonų virtuvės patiekalais bus vėl patrauklu, išsprendus tokias restorano problemas kaip lėtas aptarnavimas, prasta maisto bei aptarnavimo kokybė, didelė darbuotojų kaita ir kt.

Susipažinimas su pažangiausiomis gamyklomis Japonijoje atskleidė, kad įmonei didžiausią vertę neretai atneša paprasti, lengvai ir greitai įgyvendinami darbuotojų pasiūlymai. 40 metų Lean metodų taikymo patirtį turintys „Toyota“ lektoriai, atskleidė, kad pagrindinis raktas į sėkmę – paprastumas. Akcentuojama, kad nė viena idėja nėra per maža ar nevertinga, svarbu skatinti pačius paprasčiausius, beveik nieko nekainuojančius patobulinimus, nes būtent jie dažniausiai būna ypatingai efektyvūs.

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.