04.10

Įvardintos metų efektyviausios Lietuvos įmonės: Japoniškos vadybos Lean principai atneša milijoninę vertę

Šių metų „Baltijos Lean Forume“ už didžiausią pasiektą pažangą šešiose kategorijose apdovanotos lietuviškos bendrovės: „Šilutės baldai“, „Kurana“, „Baltic Petroleum“, „Girteka Logistics“, „Domeina“ ir „Baltic Food Partners“. Laimėtojai buvo nustatomi tarp efektyviausiai Lean metodus taikančių įmonių, įvertinant pernai pasiektus rezultatus, našumo augimą, planų įgyvendinimo tikslumą ir darbuotojų įtraukimą.  

Kaip pasakoja Vidas Petraitis, „Lean LT“ vadovas, Japonijos korporacijoje „Toyota“ gimusi Lean vadybos filosofija jau 50 metų taikoma visame pasaulyje garsiausiose tarptautinėse korporacijoje. „Lean vadybos taikymas pagrįstas nuolatiniu tobulėjimu, drąsa pripažinti problemas ir gebėjimu jas spręsti. „Apdovanodami geriausių rezultatų pasiekusias įmones tokiu būdu parodome kelią, kuriuo eidamos aukštesnių rezultatų galėtų pasiekti daugiau Lietuvos bendrovių“, – sako Vidas Petraitis.

Sugeneravo naudos už daugiau kaip 2 mln. eurų

Vienoje iš svarbiausių apdovanojimų nominacijų – „Metų Rezultatas“ – laimėjo „Girteka Logistics“. Ši bendrovė Lean metodus taiko jau nuo 2014 metų. „Nustatant nugalėtoją šioje kategorijoje skaičiuojame sugeneruotos finansinės naudos ir darbuotojų skaičiaus santykį. Tinkamai parinkti projektai, sprendžiant svarbiausias veiklos problemas, ir sistemingas jų vykdymas nuo pat pradžių sugeneravo naudos už daugiau kaip 2 mln. eurų“, – „Girtekos Logistics“ laimėjimą aiškina Vidas Petraitis.

Metų Rezultato prizas įteiktas Girtekai Logistics

Jau pirmaisiais metais patobulinimai atnešė naudos už 100 tūkst. eurų

„Metų starto“ kategorijoje laimėjo „Vičiūnų įmonių“ grupei priklausanti „Baltic Food Partners“. Pradėjusi Lean įgyvendinimą tik pernai, įmonėje įgyvendinti patobulinimai jau pirmaisiais metais sugeneravo daugiau kaip 100 tūkstančių eurų naudos. Kaip aiškina V. Petraitis, „Metų starto“ vardą šiai įmonei laimėto pasiryžimas įgyvendinti iš karto keletą ambicingų projektų ir aukšta tikslų įgyvendinimo disciplina.

Nepabūgo pasiūlyti kitaip sustatyti gamybinę įrangą

Vienas iš svarbiausių Lean metodologijos terminų yra Kaizen, kurį trumpai galima apibūdinti kaip nuolatinės tobulėjimo kultūros įmonėje puoselėjimą. Taikant Kaizen principus siekiama, kad kiekvienas darbuotojas įsitrauktų į įmonės procesų analizę ir nuolat siūlytų, kaip galima efektyviau organizuoti darbą.  

„Metų Kaizen“ nominacijoje šįkart laimėjo „Šilutės baldai“. Vienas šios įmonės darbuotojų pasiūlė palengvinti staklių operatoriaus darbą ir sumažinti nereikalingą vaikščiojimą panaikinant esminę priežastį – netinkamą staklių išdėstymą. V. Petraitis komentuoja, kad ši idėja išsiskyrė drąsa kelti klausimus, ar taip, kaip įranga sumontuota gamybinėse erdvėse, išties yra geriausia darbuotojui? Šios problemos sprendimas įmonėje virto konkrečiais patobulinimais ir iš naujo standartizavo darbą su staklėmis – rezultate darbo našumas pakilo 28 proc., o per metus šių patobulinimų sukurta nauda įvertinta 19 tūkstančių eurų.

Surado 46 priežastis, nulemiančias sėkmingus rezultatus  

„Metų Projekto“ vardą pelnė bioetanolio ir biodujų gamykla „Kurana“. Įgyvendindama patobulinimus, įmonė padidino produkcijos kiekį,  o gauta nauda pasiekė beveik 71 tūkst. eurų. Šis projektas išsiskyrė ne tik puikiu rezultatu, bet ir tuo, kad ieškodama tobulinimo galimybių komanda atliko išsamią analizę ir surado net 46 priežastis, nuo kurių priklauso galutinis rezultatas. Kaip aiškino „Lean LT vadovas, šis apdovanojimas „Kuranos“ komandai skirtas už itin išsamų iškeltos problemos nagrinėjimą ir visų specialistų įtraukimą į sprendimą.

Gerus rezultatus nulėmė užduočių įvykdymas 87 proc.

„Metų Disciplinos“ vardas suteiktas bendrovei „Baltic Petroleum“. „Itin dinamiškoje aplinkoje veikianti įmonė sugebėjo išlaikyti aukštą disciplinos lygį ir antrus metus kryptingai tobulino procesus. „Baltic Petroleum“ komanda surengė 8 projektų apžvalgas per metus ir išlaikė 87 proc. visų užduočių vykdymą.  

Įtraukė 100 proc. įmonės darbuotojų

„Metų Įsitraukimo“ nominacijoje laimėjo viena didžiausių lietuviškų daržovių prekybos įmonių „Domeina“, kuriai priklauso daržovių prekės ženklas „Kietaviškių“. Kaip aiškina „Lean LT“ ekspertai, vidutiniškai organizacijoje Kaizen Teian procese dalyvauja 20-40 procentų darbuotojų – jie teikia ir įgyvendina tobulinimo idėjas. Prieš tai net trejus metų iš eilės „Metų Įsitraukimo“ nominacijoje nugalėdavo UAB „Biok laboratorija“, kurioje darbuotojų įtraukimas siekė net 90 proc., o įgyvendinimo rezultatai ženkliai lenkė artimiausius konkurentus. Jiems netgi pavyko pasiekti ir išlaikyti net 100 proc. rezultatą. Tačiau šiemet atsirado rimtų konkurentų. Šioje kategorijoje laimėtoją lemia ne įgyvendintų Kaizen idėjų skaičius, bet dalis darbuotojų, kurie aktyvai dalyvauja tobulinimo veiklose. Tokių rezultatų net ir nedidelėms organizacijoms pasiekti nėra paprasta. UAB „Domeina“ per 2018 m. įtraukė kiekvieną darbuotoją (100 proc.) į bent vieno pasiūlymo įgyvendinimą, o pasiūlymų skaičius, kuriuos per metus įgyvendino kiekvienas darbuotojas, vidutiniškai sudarė 2,2.

Apdovanojo ir užsienyje veikiančią įmonę: pirmaisiais metais sukūrė naudos už 500 tūkst. eurų

Plečiantis bendrovės „Lean LT“ veiklos geografijai, šiemet pirmą kartą buvo įvardinta ir nominacijos „Metų startas užsienyje“ laimėtoja –  ja tapo Latvijoje veikianti „Eco Baltia Grupa“, vykdanti antrinių žaliavų surinkimą ir perdirbimą. Ši įmonė savo kategorijoje tvirtai laiko rinkos lyderės vardą. Apdovanojimo įmonė pelnė dėl noriai ir aktyviai inicijuotų tobulinimo veiklų, kurios jau pirmaisiais metais atnešė puikių rezultatų, vertinamų daugiau kaip 500 tūkstančių eurų.

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.