„Lean LT” tapo „NORTUS”

close
Išjungti
09.13

IV-tąjį kartą susirinkusi Lean bendruomenė: „Analizuoti klaidas taip pat svarbu, kaip ir dalintis sėkmėmis.“

IV Lean bendruomenės susitikimas

2019 m. rugsėjo 13 d. ypatingoje Vilniaus Senamiesčio vietoje šalia Aušros vartų jau ketvirtąjį kartą susitiko Lean bendruomenė. Šiame renginyje skirtingų įmonių vadovai dalinosi patirtimi, su kokiais iššūkiais teko susidurti , pradėjus taikyti Lean, ir kokių rezultatų pavyko pasiekti.

Ultra maratonų nugalėtojas Gediminas Girnius pasakojo apie nusiteikimą dideliems tikslams

Gražia tradicija tapo, kad pirmiausia Lean bendruomenės susitikimų dalyviai išgirsta ypatingo įkvėpimo suteikiantį pranešimą – šįkart jį pristatė daugkartinis ultra-maratonų nugalėtojas Gediminas Grinius. Ilgus metus tarnavęs NATO pajėgose lietuvis G. Grinius, pabaigęs tarnybą, pradėjo bėgioti ypatingo sudėtingumo ir nuotolių maratonus, tapo net kelių dokumentinių filmų herojumi. Šiuo metu sporto konsultantu dirbantis Gediminas dalinosi savo požiūriu, kaip nusiteikti ilgų (160 km) ir sunkių distancijų įveikimui, kaip motyvuoti save ir kitus. Susitikimo dalyvius ypač sužavėjo tai, kad atkakliai kovojantys dėl prizinių vietų ultra maratonų lyderiai nutraukia bėgimą ir paduoda vienas kitam pagalbos ranką, net jei finišo tiesiojoje suklumpa tiesioginis varžovas.

Nuo bankroto slenksčio iki didžiausio pripažinimo Europos rinkoje

Žilvinas Dubosas, „Baltik vairo“ vadovas pristatė 4 metų Lean taikymo patirtį. Per šį laikotarpį iš įmonės, stovinčios ant bankroto ribos, „Baltik vairas“ tapo pirmaujančia tradicinių ir elektrinių dviračių gamintoja Šiaurės Europoje. 99,3 proc. įmonės produkcijos yra eksportuojama į dviračių kokybei reikliausias šalis, tokias kaip Nyderlandai, Danija, Vokietija ir kitos.

Pastaruosius 2 metus įmonės apyvarta auga dviženkliais skaičiais, o tarptautinėse parodose „Baltik vairo“ vardą žino dauguma Europoje veikiančių gamintojų. 85 proc. darbo vietų įmonėje yra skaitmenizuotos, kas savaitę gamykloje apsilanko kelios verslininkų ekskursijos, net ir iš tų šalių, kurios ilgus dešimtmečius diktavo madas dviračių gamyboje. Svečiai domisi, kas lėmė sėkmingą Lean taikymą „Baltik vaire“.

Tiesa, prisipažįsta Žilvinas, pirmuosius teigiamus rezultatus įmonės kolektyvas pajuto praėjus beveik metams po Lean taikymo pradžios, ir per keletą metų teko įveikti ne vieną kliūtį. Nors visiems darbuotojams buvo suteiktos vienodos galimybės įsitraukti į Lean procesus, atsirado kolegų, kategoriškai nesutikusių įsitraukti į Lean taikymą. Kaip pasakojo Ž. Dubosas, dalis tokių darbuotojų patys paliko įmonę, kitiems teko pasiūlyti atsisveikinti. Tačiau svarbiausia, kad nebuvo atleistas nė vienas darbuotojas iš gamybos padalinių – atvirkščiai, jų skaičius didesnio apkrovimo laikotarpiais tik auga. Visi gamybos darbuotojai aktyviai dalyvauja siūlydami Kaizenus, „Baltik vairas“ kasmet pelno apdovanojimus įvairiose kategorijose Lietuvoje ir užsienyje.

„Germanikos“ patirtis: pasiekė geresnių gamybos rezultatų, susodinus kolektyvą į vieną laivą

Dalyvių plojimų pelnė ir kitas pranešimas. Apie tai, „Kaip Lean pagalba susodinti komandą į vieną laivą“, pasakojo Rolandas Baltuonis, Sakutėlių kaime Šilutės rajone veikiančios baldų gamybos įmonės „Germanika“ vadovas. Kaip minėjo Rolandas, pajusti teigiamus Lean taikymo rezultatus pavyko ne iš karto. Prieš keturis metus įmonė vienu metu susidūrė su keliais iššūkiais – nepakankama gaminių kokybe, chroniškai vėluojančiu užsakymų atlikimu, 54 proc. per metus siekiančia darbuotojų kaita, žemu efektyvumu, per menku įsitraukimu į darbą. Atlikus įmonės struktūros pokyčius, buvo išgryninti ir sustiprinti tiesiogiai su gamyba susiję procesai, sukurtas vienas gamybos skyrius. Įmonėje taip pat buvo pasirūpinta procesų valdymu, kad darbų atlikimo kokybė visose pamainose išliktų vienodai aukšta.

Tačiau po pertvarkų R. Baltuonis pastebėjo, kad kitaip suskirstytos komandos ir pakitęs darbo procesas kiek atitolino darbuotojus vienus nuo kitų, nes nutrūko anksčiau susiformavę ryšiai. Tapo akivaizdu, kad reikia imtis priemonių ir suburti kolektyvą iš naujo – taip gimė sprendimas pasitelkti Asaichi. „Siekėme apjungti komandą bendrų problemų sprendimui, priartinti sprendimus prie problemų atsiradimo vietos, sujungti komandas, dirbančias pagal skirtingus grafikus“, – pasakojo R. Baltuonis. Buvo suformuotas susirinkimų prieš pradedant pamainą standartas, o susirinkimų metu buvo siekiama kuo daugiau problemų išspręsti iš karto. Po 12 mėnesių Asaichi taikymo „Germanikoje“ pavyko pasiekti, kad susirinkimų audito rezultatai pakilo daugiau kaip ketvirtadaliu – iki 98 proc.

Tačiau dar didesni pokyčiai įvyko, kai įmonės kolektyvas nusprendė kartu pastatyti laivą – istorinį Kuršių marių kurėną, pasikvietus konsultacijoms senosios laivadirbystės meistrą Simą Knapkį. 4,5 mėnesius užtrukę laivo kūrimo darbai įtraukė į bendrą veiklą ne tik 300 darbuotojų, bet ir jų šeimų narius. Antrus metus Lietuvos vandenimis keliaujantis kurėnas „Germanika“ jau spėjo įveikti 700 km, ant vandens praleido daugiau kaip 250 valandų, o laivu spėjo paplaukioti jau 170 žmonių.

„Šio laivo statybos padėjo ne tik apjungti kolektyvą, bet ir žymiai pagerinti veiklos rezultatus. Darbuotojų kaita nukrito iki 24 procentų, nekokybės kaštai sumažėjo nuo 2,65 proc. iki 2,07 proc., o vidutinis darbuotojo produktyvumas per dieną pakilo nuo 23 kv. m. iki 30 kv. m.“, – dalinosi Rolandas Baltuonis.

Daugiau įspūdžių galite pamatyti prisijungę prie Lean bendruomenės profilio Facebooke (https://www.facebook.com/LeanLT/).

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.