05.07

Įspūdžiai iš Baltijos Lean Forumo 2018

„Būtent nuo įmonių vadovų, tikinčių pokyčių būtinumu, priklauso Lean įgyvendinimo sėkmė,“ – taip galima apibūdinti pagrindinę idėją, kuria skirtingais aspektais didžiausiame Baltijos šalyse LEAN forume dalinosi beveik 400 dalyvių iš Lietuvos ir kaimyninių šalių. Į veiklos efektyvumui skirtą renginį susirinko sėkmingiausių Lietuvoje ir pasaulyje įmonių – „Thermofisher Scientific Baltics“, „Lufthansa“, „Danspin“, „Mars Lietuva“, „Baltik vairas“, „Headex Group“, „Volfas Engelman“, „Kurana“, „Šilutės baldai“, „BIOK Laboratorija“ ir kitų – savininkai bei vadovai. Kaip pastebėjo vienas iš forumo organizatorių – „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius Rolandas Barysas, „Lean“ forumo dalyviai iš kitų išsiskiria ypatinga dalinimosi dvasia, kurią Lietuvoje turime stiprinti ir puoselėti.

Vadovo vaidmenį diegiant organizacijoje „Lean“ kultūrą labiausiai akcentavo „Honsha“ vadovas Samuelis Obara,  konsultavęs daugiau kaip 350 žinomiausių pasaulyje kompanijų.

„Jei didelės ir sėkmingos kompanijos vadovui atrodo, kad nebėra reikalo skrupulingai taupyti, vadinasi, Lean transformacija čia greičiausiai pasmerkta“, – teigė jis.

Be to, S. Obara pabrėžė net ir mažiausio taupymo svarbą. Jo nuomone, kiekvienas vadovas turi siekti, kad net ir multimilijoninėje organizacijoje įsivyrautų kultūra kasdien branginti kiekvieną prie konvejerio neišeikvotą sekundę, kiekvieną tuščiai neišleistą vandens lašą ar neiššvaistytą žaliavų gramą.

Ypatingo dėmesio sulaukė Dr. Algimanto Markausko, „Thermofisher Scientific Baltics“ generalinio direktoriaus, pranešimas. Balandžio pradžioje jo vadovaujama biotechnologijų bendrovė pelnė Nobelio prizu gamybos srityje vadinamą „Shingo“ apdovanojimą.

Pasak A. Markausko, prie pasaulinės sėkmės „Thermofisher Scientific Baltics“ atvedė daug metų diegta efektyvumo kultūra. Įmonėje vertinamos visos veiklos sritys – operacijos, moksliniai tyrimai ir administravimas. Įgyvendinti šie principai: aiškus strategijos įvardinimas ir jos išskleidimas, kasdienės atskaitomybės susirinkimai, ėjimai į Gembą ir 1:1 pokalbiai, 6 vertės srautai ir Traukimo (Pull) sistema, taip pat – nuolatinis pagrindinių rodiklių (KPI) stebėjimas. Kaip pasakojo A. Markauskas, aukštų rezultatų pavyko pasiekti aiškus vidinių klientų įvardinimas įmonėje ir atvira, intensyvi komunikacija, nulėmusi visų darbuotojų įtraukimą, o svarbiausia – aukščiausio lygio įmonės vadovų dalyvavimą taikant „Lean“  metodus.

Vienos pirmųjų įmonių, Lietuvoje pradėjusių diegti Lean, „Mars Lietuva“ generalinė direktorė Aušra Žemaitienė pasakojo, kad įmonėje veikia sisteminis požiūris į darbuotojų mokymą taikyti „Lean“ principus. Jų efektyvumą „Mars Lietuva“ matuoja keliomis dešimtimis kiekybinių ir kokybinių rodiklių, tokių kaip uždirbtos pajamos, sutaupytos išlaidos, gamybai skiriamos minutės, produkcijos kokybė, vartotojų pasitenkinimas, darbuotojų įsitraukimas. „Tai turi būti ilgalaikė kultūrinė programa, o ne vien į rezultatus orientuotas veiksmų planas“,  –  pabrėžė A. Žemaitienė.

Apie tai, kaip prieš keletą metų susidūrė su rimta rizika bankrutuoti, o dabar tapo viena pirmaujančių Šiaurės Europoje dviračių gamintojų, pasakojo „Baltik vairas“ vadovas Žilvinas Dubosas. Atnaujinus vadovų komandą, buvo atidžiai peržiūrėti procesai, produkcijos asortimentas ir turimos partnerystės, nedelsiant atsisakyta nepelningų veiklų. Tuo pat metu buvo nuspręsta pradėti įgyvendinti „Lean“.Dviračių surinkimo procesas yra visiškai standartizuotas, įmonė gamina daugiau kaip 1700 skirtingų dviračių modelių. Gamyba ir pardavimai skaitmeniniu būdu valdomi realiuoju laiku, o nuo 2016 m. apyvarta išaugo nuo 30 mln. Eur iki 61 mln. Eur.  Šiemet „Baltik vairas“ pelnė ir „Metų Kaizen“ apdovanojimą.

Apibendrindamas rezultatus, renginį organizavęs ir vedęs Lean.lt vadovas Vidas Petraitis pasidžiaugė, kad penkti metai vykstantis „Baltijos Lean forumas“ surenka apie 400 dalyvių, kurie pasiryžę gautas žinias pritaikyti praktiškai. Iš šio forumo pranešimų, V. Petraičio teigimu, galima padaryti keletą išvadų. Pirmiausia, turi būti įmonės vadovo apsisprendimas ir įsipareigojimas, be kurio taikyti Lean net neverta pradėti. Suformavus bendraminčių komanda, galima imtis pokyčių. Taip pat svarbu išmanyti metodus ir praktikas, kurias planuojama įgyvendinti įmonėje – be reikiamų kompetencijų reikšmingų rezultatų nebus pasiekta. Ir, galiausiai, visi pokyčiai turi būti susieti su verslo rodikliais ir tikslais: finale organizacija turi uždirbti daugiau, realizuoti tiek klientų, tiek akcininkų lūkesčius.

Šių metų „Baltijos Lean forume“ taip pat aktyviai buvo aptariama, kaip „Lean“ praktikas taiko ne tik gamybos, bet ir paslaugų bei viešasis sektoriai.  Patirtimi dalinosi  „Lufthansa Global Business Services“ turto valdymo vadovas Andrzej Kinastowski, „Girteka Logistics“ organizacijos vystymo vadovas Darius Kriukas, „Danspin“ technikos vadovas Kurt H. Jensen, „BIOK Laboratorijos“ kokybės vadovė Ana  Gleb – Ananikova, „Volfas Engelman“ vadovas Marius Horbačiauskas, „Kuranos“ vadovas Jurgis Polujanskis, „Headex Group“ vadovė Lilija Tolbatova, „Norian Accounting“ vadovės Lina Maroščikienė ir Alina Bazurina, „Sodros“ vadovas Mindaugas Sinkevičius, Klinikos „Glostrupo Psichiatrijos Centras prie Kopenhagos universiteto“ vadovas Darius Mardosas, Energijos skirstymo operatoriaus veiklos meistriškumo vadovė Aušra Juodgudytė, taip pat „VLi Timber“ vadovai Darius ir Žygimantas Lackai, bei buvęs profesionalus karys Kęstutis Kilinskas.

Daugiau įspūdžių apie „Baltijos Lean Forumą“ pasisemsite video interviu su pranešėjais, taip pat Lean.lt profiliuose Linkedin ir Facebook.

 

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.