Kuo stambesnis verslas, tuo sunkiau suvaldyti visą informaciją, ypač kai įmonė staigiai plečiasi. Todėl pravartu įdiegti standartus, kurie daliai darbuotojų atlaisvina rankas kitiems darbams.
Sakoma, kad smulki įmonė tampa vidutinė tada, kai jos vadovas jau nebegali įsiminti visų darbuotojų vardų ir veidų. Tuomet pradedami kurti skyriai, renkami jų vadovai, tačiau vis tiek nesusikalbėjimo nepavyksta išvengti: dažnai kairė nežino, ką daro dešinė, ir abi imasi tų pačių darbų. Kita bėda – nesidalijama informacija tarp skyrių ir jie į tą patį dalyką žvelgia savaip.
Viena išeičių, padedančių išvengti nesklandumų arba funkcijų dubliavimosi, – darbą standartizuoti. VŽ kalbinti bendrovių atstovai pasakoja, kiek standartizavimas palengvino tiek jų, tiek visų darbuotojų kasdienius darbus.
Dažniausiai minima, kad jį įdiegus pavyksta išlyginti darbuotojų apkrovą, suderinti kompetencijas, nedaryti to paties darbo keliems žmonėms, sutrumpinti gamybos laiką ir pagerinti kokybę.
Evelina Milė, Kauno r. UAB „Hoptrans Holding LT“ direktorė, pasakoja, kad per pastarąjį dešimtmetį įmonė pajamas išaugino 5 kartus.
„Augant kolektyvui ir plečiantis veiklų įvairovei, daug dėmesio skiriame procesams sutvarkyti. Siekdami padidinti darbuotojų efektyvumą, keturiose darbuotojų grupėse įdiegėme standartizuoto darbo praktikas. Rezultatai tokie: transporto ir logistikos vadybininkų kuruojamų vilkikų skaičius pakilo 17%, pinigų gavimo laiką tikimės netrukus sutrumpinti 33%, o darbų kokybę atspindintys rodikliai pakilo nuo 8 iki 13%“, – vardija ji.
Bendrovė yra išsikėlusi tikslus ne tik kasmet didinti pajamas, bet ir užtikrinti kuo aukštesnį transporto parko panaudojimą bei apyvartumą, išlaikyti pelningumą.
„Šiuo tikslu įmonėje organizavome 13 skirtingų projektų, tarp kurių – ir darbo standartizavimas. Pastarasis buvo pritaikytas keturioms darbuotojų grupėms: transporto vadybininkams, logistikos vadybininkams, pardavimo apskaitininkams bei vairuotojų instruktoriams“, – pasakoja E. Milė.
Kur pradingsta valandos
Kai įsisukama į įprastus darbus, dažniausiai atrodo, kad viskas yra daroma taip, kaip reikia. Bet žvilgsnis iš šalies padeda pamatyti klaidas.
Štai „Hoptrans“ standartizuojant darbą išaiškėjo nemažai „pilkųjų“ zonų – veiklų, kuriose ne visuomet buvo aiškios atsakomybės, dubliuojamos arba perdėtai kontroliuojamos funkcijos, todėl tarp darbuotojų kildavo bereikalingų diskusijų, ne visuomet efektyviai buvo naudojamas laikas.
Daugiau skaitykite Verslo Žinių straipsnyje.